Aktörler

Leonardo DiCaprio

Film tavsiyelerimizin bu bölümünde ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio’un filmlerini konu alacağız. Ünlü yıldız Leonardo DiCaprio 11 Kasım 1974 de ABD’de dünyaya geldi. Oyunculuk isteği üvey kardeşi sayesinde oluşmuştur.  İlk oyunculuk deneyini süt reklamında 5 yaşındayken yaşamıştır. Tam anlamıyla oyunculuk kariyeri 1989 yılında Parenthood isimli filmle başladı. İlk çıkışını 1991 yılındaki Critters 3 filmiyle yaptı. 48 film ve 6 dizide rol alan Leonardo DiCaprio oyunculuk dışında yapımcılıkta yapmaktadır. Sizler için oynadığı film ve dizileri derledik.

1.Bir Zamanlar Hollywood’da, 2019 yılı Leonardo DiCaprio ile Brad Pitt’in başrolünü paylaştığı Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı dram ve komedi türünde başarılı bir film. Hit bir televizyon dizisinde oynayan oyuncunun sinema sektörüne girme isteğini anlatıyor. Ancak yaşlarının ilerlemesi Hollywood’a girmeyi zorlaştırır.

film-tavsiyeleri

2.Spielberg, 2017 yılı biyografi, belgesel niteliğinde bir film. Başrollerini Steven Spielberg, Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio paylaşmaktadır. Spielberg’in hayatını ve kariyerini anlatan kaliteli bir belgeseldir.

film-tavsiyeleri

3.Tufandan Önce, 2016 yılı belgesel türünde bir film. Leonardo DiCaprio küresel ısınmanın çevreye olan etkileri ve iklim değişikliğinin sonuçlarını bu filmle tüm dünyaya göstermiştir. Film boyunca Barack Obama, Bill Clinton gibi önemli kişilerin konuşmaları olacaktır. Farkındalık kazanmak adına izlenmesi gereken bir belgesel.

film-tavsiyeleri

4.Michael Punke’ın kaleme aldığı Diriliş-The Revenant: A Novel Of Revenge kitabından beyazperdeye uyarlanmıştır. Filmin başrolü Hugh Glass kürkleri için hayvanları avlayan bir kuruluş için çalışan deneyimli bir tuzakçıdır. Hugh Glass ve ekibinin avlandıkları bölgede kendilerinden başka hem yerli Kızılderililer hem de Fransız birlikleri kol gezmektedir. Bir av esnasında Huhg Glass boz bir ayı tarafından ölümcül bir biçimde yaralanmıştır. Ekibi de Glass’ı, yavaşlamamak adına ölüme terk eder. Fakat bölgeyi herkesten iyi bilen avcı Glass hayata tutunur ve yavaş da olsa yaraları iyileşir. Zira yaşama tutunması için oldukça geçerli bir sebebi vardır.

film-tavsiyeleri

5.Muhteşem Gatsby, 2013 yılı F. Scott Fitzgerald’ın aynı isimli kitabından beyaz perdeye uyarlanan eleştirmenlerden tam puan almış bir film. Nick Carraway yazar olma hayali ile New York’a gelir ve kendi Amerikan rüyasının peşine düşer. Yolu milyoner Jay Gatsby ile kesişir ve eğlence dünyasına çok çabuk alışır. Ancak dışarıdan eğlenceli gözükse de eğlence dünyasının gerçek yüzüyle çok çabuk tanışır ve işler birden bire değişir.

film-tavsiyeleri

6.Para Avcısı, 2013 yılı biyografik, dram türünde eleştirmenlerden ve izleyenlerden tam not almış harika bir film. Jordan Belfort 24 yaşındadır ve Wall Street borsasında komisyonculuk yapan hırslı bir adamdır. Borsa da yükselerek önemli bir şirketin CEO’su olur ve milyon dolarlık paralar elinde döner. Lükse ve israfa alışır ve tabiî ki çöküşte çok uzak değildir.

film-tavsiyeleri

7.Zincirsiz, 2012 yılında çekilen film geçmişinde eziyet çekmiş bir köle olan Django’nun Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesiyle başlıyor. Django, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varır ve özgürlüğü karşısında Brittle kardeşleri kendisine getirme sözü verir. Görev başarıyla tamamlanır ama ikilinin yolları ayrılmaz Schultz ve Django beraber Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler. ‘Avlanma’ hünerini her geçen gün geliştiren Django’nun artık tek bir hedefi vardır: köle ticareti yüzünden kaybettiği eşi Broomhilda’yı bulmak ve onu kurtarmak…

film-tavsiyeleri

8.J. Edgar, 2011 yılı biyografik, dram türünde FBI’ı bugünkü haline getiren J. Edgar’ın gerçek hayat hikayesini anlatıyor. FBI başkanının gençliğinden Adalet Başkanlığına kadarki yükselişini ve FBI büro üzerindeki etkisini anlatıyor. J. Edgar’ı sevenler, sevmeyenler, mecburen saygı duyanlara kadar her şeyi anlatan güzel bir film.

film-tavsiyeleri

9.Başlangıç, 2010 yılı hayalleri zorlayan harika bir film. Dom Cobb yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı ise zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti sayesinde onu kurumsal casusluğun tehlikeli dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Fakat Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız “başlangıç”ı tamamlayabilirse… Cobb bu sefer ekibiyle beraber mükemmel bir soygun yerine bir fikri yerleştirmek zorundadır.  Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

film-tavsiyeleri

10.Zindan Adası, 2010 yılı kült filmlerden bir tanesi. Yıl 1954, Soğuk Savaş zirve noktasında, adli polis Teddy Daniels ve ortağı Chuck Aule çok sayıda cinayet işlemiş zeki bir kadın katilin kaçmanın imkansız olduğu Aschecliffe Hastahanesi’ndeki son derece güvenlikli bir odadan esrarengiz bir biçimde kayboluşunu araştırmak üzere Zindan Adası’na çağrılırlar. Bu uzak adada araştırma yapan psikiyatrlar ve tehlikeli psikopat hastalar bulunmaktadır. Soruşturmayı üstlenen iki polis müdürü kendilerini şiddetli bir kasırganın ve mahkumların ayaklanmasının tam ortasında bulurlar. Aslında bu ürkütücü ortamda hiçbir şey göründüğü gibi değildir…

film-tavsiyeleri

11.Hayallerin Peşinde, 2008 yılı Richard Yates’in aynı adlı romanından uyarlanan eleştirmenler tarafından tam not alan evlilik kurumuna derinden bakan kaliteli bir film. Wheeler çifti sıradan bir aile olmayacaklarını düşünürler ancak hayatın içerisinde hiç beklenmedik bir duruma düşerler. Film boyunca soyut bir kavram olan mutluluk üzerine gidilecek ve mutluluğun küçücük şeylerde bile olduğunu bize göstereceklerdir.

film-tavsiyeleri

12.Yalanlar Üstüne, 2008 yılı aksiyon ve gerilim dolu casusluk filmlerini sevenler için tam biçilmiş bir kaftan. Filmde Leonardo DiCaprio, Russell Crowe ve Mark Strong yer alıyor. Elkaidenin yöneticilerinden birini bulma görevi bir gazeteciye verilir ve CIA ile işbirliği yapar.

film-tavsiyeleri

13.Kanlı Elmas, 2006 yılı dünyanın kanayan yarasına değinen harika bir film. Paralı asker olan Danny Archer kendi yöntemleriyle Sierra Leone’de elmas kaçakçılığı yapmaktadır. Bütün askeri ve siyasi bağlantılarına rağmen sınırdan elmas geçirmekteyken yakalanıp tutuklanır. Sierra Leone’de iç savaş ve kaos hakimdir. Bir köye yapılan baskın sonucu Solomon Vandy esir düşer ve elmas çıkarma kamplarına götürülür. Bu kampta çalışırken Solomon kuş yumurtası büyüklüğünde bir elmas bulur ve onu saklar. Kamp askerler tarafından baskına uğrar ve Solomon, Archer’in bulunduğu hapse düşer. Aralarında bir anlaşma yaparlar. Solomon ailesine kavuşacaktır, Archer’da elması alacaktır. Onlara yardım edecek kişi de güçlü ve idealist gazeteci Maddy Bowen’dır. Böylece birbirine muhtaç olan üç insan için gerilimli bir süreç başlar.

film-tavsiyeleri

14.Köstebek filmi mafya ve polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatıyor. Yıllardan beri mafya ve polis teşkilatı kendi adamlarını yetiştirerek karşı tarafın içerisine sızdırıp bilgi akışını sağlarlar. Son dönemde polis teşkilatı şehrin en büyük suç organizasyonunu çökertmek için geniş çaplı bir mücadele başlatır. Bunun için Güney Boston’da büyümüş olan genç çaylak Billy Costigan’a, Costello’nun çetesine sızma görevi verilir. Böylece güçlü mafya babası Frank Costello’nun egemenliğine içeriden bir müdahaleyle son verilecektir. Billy, Costello’nun güvenini kazanmaya çalışırken, “Güney Yakası”nın sokaklarından gelen bir başka genç polis Colin Sullivan da eyalet polis teşkilatında basamakları hızla tırmanmaktadır. Üstlerinin bilmediği şey, Colin’in Costello için çalıştığı ve suç patronunun polisin hep bir adım önünde olmasını sağladığıdır. Her iki adam da, içine sızdıkları organizasyonun planları ve karşı planları hakkında bilgi toplarken, sürdürdükleri çifte yaşamları yüzünden oldukça zorlanmaktadırlar. Ama hem gangsterler hem polisler aralarında bir köstebek olduğunu anlayınca, Billy ve Colin sürekli olarak düşman tarafından yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar.

film-tavsiyeleri

15.Göklerin Hakimi, 2004 yılı biyografik bir film. Howard Huges sıfırdan zirveye çıkan bir adamdır. İzleyenlerden ve eleştirmenlerden tam not almıştır ayrıca filmi ünlü yönetmen Martin Scorsese yönetiyor. İkinci dünya savaşı sırasında uçaklarını savaş uçaklarına dönüştürmüş ve zirveye tırmanmıştır. Ancak kendi kendine yaptığı baskı dayanılmazdır.

film-tavsiyeleri

Tartışmaya Katıl