En İyiler

En İyi 10 Western Filmi

Değerli takipçilerimiz film önerilerimizin bu bölümünde western filmlerini konu alacağız. TRT’nin Western Kuşağından alışık olduğumuz bu filmlerin en iyilerini sizin için listeledik. Film tavsiye listemizde ilk çekilen western filmden tutunda Amerikan kültürünü yansıtan birçok filme yer verdik. Film önerilerimizi sıralarken sadece Imdb puanına göre değil izleyicide iz bırakan farklı dönem western filmleri araştırarak sizlerle paylaştık.
Western filmler, vahşi batı filmleri veya çok bilinen adıyla kovboy filmleri eski Amerikan kültürünü konu alan filmlerdir. Amerikan sinemasına özgü bir türdür ve bu sinemanın en önemli simgesidir.Western filmlerinde genellikle aynı klişelere rastlanır. At üstünde koşuşturan uzun ve geniş şapkalı adamlar, deri çizmeler, balon etekli kadınlar, uçsuz bucaksız vadiler, geçit vermez dağlar, kızgın çöller, altın arayıcıları, wanted yazılı ilanlar, ellerini silahlarına atmaya hazır kovboylar, düellolar, bar sahneleri, banka soygunları, buharlı trenler, posta arabaları, kahraman şerifler, Meksikalılar, Kızılderililer ve şiddet olmazsa olmaz western kültürünün birer parçasıdır.
Western filmler Hollywood’un ilk yıllarından başlayarak, günümüze dek varlığını sürdürmüştür.İtalyan sinemacılarının başarılı western denemeleri bile bu türün Hollywood‘la özdeşleşmesini sarsamamıştır. Western sineması Amerika‘da 1865 yılı ile 19.yüzyılın sonları arasındaki dönemde, ülkenin kanunsuzluğun kol gezdiği sınır boylarında ki yerleşim yerlerini ele alır ve yasadışı işlere karışanları adalete teslim eden bir kovboyun öyküsünü anlatır. AncakWestern filmlerin gizli bir misyonu vardır. Amerikalılara göre tanrının kendilerine vadettiğine inandıkları toprakları ele geçirmek için kıtanın batısına yayılmaları gerektiğidir. Bu yayılmacılığı meşrulaştırmak için toprağını koruyan onurlu kızılderelileri kafa derisi yüzen vahşi yaratıklar ve masum insanlara saldıran teröristler olarak göstermek bir western geleneğidir. (Çok sonraları anladık Amerikalıların işgal ettikleri topraklardaki onurlu insanlara hep aynı yaftayı yapıştırdıklarını.)
Ülkemizde de1960’lı yıllardan itibaren çok sayıda western film çekilmiştir. Yeşilçam sinemasının 1962 yılı “Beş Hikaye “ filmi ilk western, kovboy filmidir. İleriki yıllarda Yeşilçam sinemasının ünlülerinin (Tamer Yiğit, Cüneyt Arkın, Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Kartal Tibet, Sadri Alışık, Öztürk Serengil, Yılmaz Köksal) büyük bir çoğunluğu western filmlerin de boy göstermiştir. Ancak Yeşilçam sineması 1980’lerden sonra ekonomik olarak sarsılmış ve western filmler de diğer film türleri gibi Türk sinemasında yok olmaya yüz tutmuştur.
Film öneri ve tavsiye listemizde sizi eski günlere götüren, nefes kesen sahnelerle heyecanlı anlar yaşayacağınız western filmlere yer verdik. Listeye eklenmesini istediğiniz film öneri ve tavsiyelerinizi mail adresimize gönderebilirsiniz. İyi seyirler dileriz..
Bir western klişesiyle bitirelim….“Geçitte önlerini keseriz”. Listeler:

1.Büyük Tren Soygunu, 1903 yılı ABD yapımı sessiz, kısa, Western filmidir. Senaryo, yapım ve yönetmeni Edwin S. Porter’dir. Filmde Alfred C. Abadie, Bronch Billy Anderson ve Justus D. Barnes oynamışlardır. Akılda kalıcı ilk öykülü film olarak sinema tarihindeki yerini alır. 

2.The Iron Horse 1924 yılı, ABD yapımı sess iz western filmi. Filmin yapım şirketi 20th Century Fox idi. ABD’nin 1860’larda yapımına başlanan ilk kıtalararası demiryolu çalışmalarını konu edinmektedir. 1869 yılından kalan orijinal lokomotifler filmde kullanılmıştır. 

3.Bir Zamanlar Batıda, 1968 yılı ABD ve İtalya yapımı Sergio Leone’nin yönettiği klasik bir Western filmi. İlk çıktığı yıllarda ABD’de çok ses getirmese de şimdilerde en iyi Western filmleri arasında sayılıyor.

4.Sonsuz Ölüm, 1969 yılı ABD yapımı George Roy Hill’in yönetmenliğini üstlendiği, Paul Newman ve Robert Redford’un başrollerini paylaştığı uzun metrajlı bir film. ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer alan Sonsuz Ölüm farklı tarzı ve anlatımıyla her izleyeni kendisine hayran bırakıyor.

5.Kurtlarla Dans, 1990 yılı ABD yapımı başrolünü ve yönetmenliğini yapan Kevin Costner filmidir. Tarihi ve detaycı anlatımıyla kilometre taşlarından biri olarak kabul edilir ve gösterildiği Oscar ödüllerinin birçoğunu kazanmış bir başyapıttır. Son olarak Kızılderililerin dünyasında bir beyaz…

6.Affedilmeyen, 1992 yılı ABD yapımı Clint Eastwood’un Western filminin hala yaşadığını ispat edercesine çektiği güzel bir Western filmi. Film Clint Eastwood’a Oscar ödülünü getirmiştir.

7.Maverick, 1994 yılı ABD yapımı diziden uyarlanan macera ve komedi unsurlarını da içerisinde barındıran güzel bir Western filmi. Eski Maverick olan James Garner ile yeni Maverick Mel Gibson birlikte oyunculuklarını sergilemiş ve ortaya keyifli bir film çıkmış.

8.Desperado, 1995 yılı ABD yapımı Antonio Banderas’ın başrolünü oynadığı intikam için yanıp tutuşan bir adamın hikayesini anlatan farklı bir film. Bir müzisyenin nasıl bir intikam için yanıp tutuştuğuna şahit olacaksınız.

9.Ölü Adam, 1995 yılı ABD yapımı farklı tarzıyla dikkat çeken yönetmen Jim Jarmusch ve Johnny Depp’in oyunculuğu ile göz dolduran bir film. Film her zamanki gibi Kızılderililerin kötü beyaz adamların aziz olduğu bir dünyada geçiyor.

10.Hızlı ve Ölü, 1995 yılı ABD yapımı Sam Raimi’nin yönetmenliğiyle eğlenceli ve merak uyandıran bir film. Western filmlerinde aşina olmadığımız bir kadın bir silahşör de film de mevcuttur. Film de   Sharon Stone, Leonardo DiCaprio, Gene Hackman ve Russell Crowe rol almıştır.

Tartışmaya Katıl